Najbliższe wydarzenia

Online:

Naszą witrynę przegląda teraz 59 gości 

Muzeum

Harmonogram wywozu

Polecamy

Gmina Nowy Żmigród

XVI Sesja Rady gminy Nowy Żmigród - relacja

XVI. Sesja Rady Gminy Nowy Żmigród, która odbyła się w minioną środę zdominowana została przez dyskusję na temat bezpieczeństwa mieszkańców gminy. Jak co roku, przed Radą Gminy Nowy Żmigród, sprawozdania ze swojej działalności złożyli policjanci i strażacy.

Sesja rozpoczęła się od wysłuchania informacji o działaniach prowadzonych przez policję w 2015 roku, a przedstawił ją Wiesław Rogowski - p.o. Komendanta Komisariatu Policji w Nowym Żmigrodzie.

Informacji przysłuchiwali się również Jacek Krzyżak - Komendant Powiatowy Policji w Jaśle oraz Łukasz Gliwa - oficer prasowy tejże komendy. Po wysłuchaniu informacji wywiązała się dyskusja na temat przedstawionych informacji i statystyk. Radny Henryk Strzelec podkreślał, że policja powinna stać się służbą bliską mieszkańcom, nastawioną przede wszystkim na prewencję a nie tylko na karanie mandatami. Radny Mateusz Smyka, zauważył z kolei, że istnieje potrzeba spotkania z mieszkańcami Nowego Żmigrodu, ponieważ mieszkańcy zadają sporo pytań, a odpowiedź na nie leży w kompetencji policji. Zwrócił również uwagę, że nieoznakowany radiowóz KPP w Jaśle odwiedza stale tylko jedną trasę - mianowicie jego działania koncentrują się w okolicach Nowego Żmigrodu. Radni Stanisław Piwowarczyk, Tadeusz Czajkowski oraz Andrzej Mroczka sygnalizowali z kolei niszczenie dróg lokalnych przez kierowców quadów. Do tego głosu dołączył się również sołtys Starego Żmigrodu Jan Nowak. Głos podsumowujący dyskusję należał do wójta Grzegorza Bary, który podziękował Jackowi Krzyżakowi oraz wszystkim policjantom za dobrą współpracę nie tylko na polu prewencji, ale także innych działań w które aktywnie włącza się policja.

W kolejnej części na sesję przybyli: Wiesław Latoszek - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej oraz Adam Durał - Komendant Gminny OSP. W obszernym sprawozdaniu Adam Durał przedstawił wszystkie działania jednostek OSP z terenu Gminy Nowy Żmigród w 2015 roku. W swoich wystąpieniach komendanci podkreślali, że największą plagą na terenie Gminy Nowy Żmigród jest ciągłe wypalanie traw, a zjawisko nasila się z roku na rok. Apelowali o informowanie wszelkimi możliwymi sposobami o zgubnych skutkach jakie niesie ze sobą wypalanie traw.

W następnej sesji radni podjęli kilka uchwał. Pierwsza z nich dotyczyła zmian w uchwale dot. udzielania pomocy materialnej dla uczniów w związku ze zmianą kwot bazowych od którego jest ona obliczana. Podjęto uchwałę w sprawie zmian w statucie GOPS w związku z realizacją przez tą jednostkę obsługi programu "500 plus." W tym punkcie kierownictwo GOPS złożyło również obszerną informację na temat działania programu - a wnioskował o nią radny Henryk Strzelec. W związku z potrzebami właściwej realizacji budżetu gminy podjęto również uchwałę o zmianie uchwały budżetowej na 2016 rok.

W sprawozdaniu międzysesyjnym wójt Grzegorz Bara poinformował radę o zakończonych i trwających inwestycjach na terenie gminy. Zakończono m.in. doposażanie domów ludowych w Brzezowej i Łysej Górze, rozstrzygnięto także konkurs na prowadzenie zadań z zakresu ustawy o sporcie. Wszystkie kluby sportowe działające na terenie gminy otrzymały dofinansowanie do swej działalności. Trwają prace przygotowawcze do realizacji zadań z funduszy sołeckich w poszczególnych miejscowościach, budowa hali sportowej w Nowym Żmigrodzie a także projektowanie sieci kanalizacyjnej w Nienaszowie, Sadkach i Grabaninie oraz modernizacji istniejącej oczyszczalni ścieków.

Dodaj komentarz

1. Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu,
2. Wszelkie komentarze i opinie użytkowników zamieszczone na stronach portalu lysagora.info stanowią własność ich autorów. Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za te komentarze i opinie, a także nie może być z nimi utożsamiany.

Kod antysapmowy
Odśwież

 

 

Kontakt Redakcja Księga Gości Patronat Medialny Prawa Autorskie Cookies Regulamin Katalog Firm

___________________________________________________________________________________________________________

Copyright © 2007-2016 LysaGora.info - Wszelkie prawa zastrzeżone

stat4u