grzegorzbara24

grzegorzpers24 1

Uroczyste obchody 100-lecia niepodległości w Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Nienaszowie

Trzeba jednak dać mu szansę, by zaistniał w naszych sercach i umysłach. Należy bowiem pamiętać, że każda miłość zobowiązuje, również miłość do ojczyzny. Jeśli więc kochasz, nie możesz być letni, obojętny, nijaki czy skupiony wyłącznie na swoim. Jak pisał T. Różewicz: „ nie mówcie odwróceni tyłem:// ja mnie mój moje”. Dlatego jeśli kochasz to, co polskie, narodowe nie bój się wysiłku, podejmij trud i nie wstydź się tego zamanifestować.

Przygotowując się do obchodów stulecia niepodległości nasi uczniowie wraz z opiekunami: p. E. Sym- Chudik, A. Doniek, M. Sterkowicz i piszącą te słowa wykonali 100 dekoracyjnych kwiatów w barwach narodowych metodą bibułkarską, wraz z p. M. Sterkowicz uszyłyśmy 100 flag, wykorzystanych w patriotycznym przemarszu, a uczniowie kl. III gimnazjum w ramach zajęć artystycznych przygotowali miniśpiewnik pieśni patriotycznych.

Poza tym szkoła świętując okrągłą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, już w październiku, podczas oficjalnej uroczystości nadania placówce imienia i przekazania sztandaru, przyjęła za swojego patrona wielkiego Polaka, gorącego patriotę, pełnego pokory i radości życia – Świętego Jana Pawła II, który miłości do ojczyzny uczył w prostych słowach i gestach. Wystarczy przypomnieć choćby jego gest ucałowania ojczystej ziemi: pełen szacunku i miłości, gest, który stawia przed oczyma obraz dziecka całującego rękę matki.

Biorąc więc za wzór naszego patrona – papieża pielgrzyma - wyruszyliśmy na wspólną wędrówkę po naszej Małej Ojczyźnie – Nienaszowie, aby zatrzymać się na tych zakrętach historii i w tych miejscach, które były świadkami ofiary z życia wielu nienaszowian.

 

Włączając się w ogólnopolską akcję śpiewania hymnu narodowego, rozpoczęliśmy od przypomnienia uwiecznionych przez Józefa Wybickiego w „Mazurku Dąbrowskiego” wydarzeń, postaw, osób, dzięki którym Polska strząsnęła kajdany zniewolenia.

Następnie dyrektor szkoły p. Zdzisław Brocławik poprosił Radosława Kujawskiego – zastępcę wójta Gminy Nowy Żmigród - o odsłonięcie tablicy upamiętniającej stuletnią rocznicę odzyskania przez naszą ojczyznę wolności, zaś ks. Jana Gajdę o jej poświęcenie. W tym miejscu Pan Radosław Kujawski, w imieniu prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, przekazał życzenia dla społeczności Nienaszowa i symboliczną flagę naszego kraju.

Nadszedł moment formułowania korowodu prowadzonego przez poczet sztandarowy. Przemarsz uświetnił swoją obecnością wice wójt Gminy: R. Kujawski, proboszcz parafii: ks. J. Gajda, sołtys Nienaszowa: p. H. Kulisz, rodzice uczniów i chętni mieszkańcy Nienaszowa.

Ze śpiewem pieśni patriotycznych na ustach przygotowanych pod okiem p. A. Brągiel oraz wychowawców klasowych, udaliśmy się w kierunku cmentarza parafialnego pod figurę Matki Bożej Niepokalanej, która była świadkiem działań wojennych podczas II wojny światowej. W czasie walk toczonych pomiędzy wojskami radzieckimi i hitlerowskimi przez cementowo – gipsową figurę przeszło trzy pociski karabinowe, a mimo to postać Matki Bożej przetrwała, co miejscowi starsi ludzi poczytują za cud. To tu wspomnieliśmy o gehennie, która stała się udziałem mieszkańców Nienaszowa podczas przesuwania się frontu wschodniego i wypierania z tych terenów wojsk niemieckich. Poległych uczciliśmy minutą ciszy i zapaleniem znicza.

Pochód przemieścił się na cmentarz pod zbiorową mogiłę pomordowanych w odwecie niezbyt udanych dwóch akcji partyzanckich w przysiółku Debrza. Wówczas zostało zamordowanych dziesięciu cywilów. Mogiłę tę potraktowaliśmy jako symbol wszystkich poległych z terenu Nienaszowa w okresie walk narodowo-wyzwoleńczych. Poza przypomnieniem wydarzeń i osób spoczywających w mogile, poległych uczciliśmy wspólna modlitwą poprowadzoną przez księdza Jana, złożeniem kwiatów, słowem wierszowanym oraz odśpiewaniem pieśni hymnicznej, mającej dla Polaków szczególne znaczenie: „Boże coś Polskę”.

Tym razem pochód udał się w kierunku pola, gdzie zostali rozstrzelani przez hitlerowców i pochowani we wspólnym grobie ci mieszkańcy, którzy podczas wysiedlenia nie chcieli opuścić swojej Małej Ojczyzny. Przywoławszy ich nazwiska, odśpiewaliśmy dawny hymn Polski: „Rotę”, której towarzyszyły odgłosy wystrzałów przygotowane przez jednego z mieszkańców. Były one dla nas potwierdzeniem, że wspomnienia tamtych chwil w społeczności nienaszowskiej są wciąż żywe. Dziękujemy, bo to najlepsza lekcja historii. Pobyt w tym miejscu zakończyliśmy modlitwą i wierszami, wydanymi z okazji 100-lecia niepodległości.

 

 

Śpiewając „Krakowiak Kościuszki” i inne pieśni żołnierskie ruszyliśmy w kierunku szkoły.

Uroczysty pochód patriotyczny, podczas którego manifestowaliśmy z dumą swoją przynależność do narodu zakończyliśmy odśpiewaniem hymnu szkoły: „Niech nasza droga będzie wspólna…”

Nasze spotkanie z wolnością zakończyliśmy przypomnieniem słów Jana Pawła II – naszego patrona: „Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować”. Niech będzie nią nasze wspólne dobro – Ojczyzna.

Olga Idzik

zdjęcia: Ewa Sym-Chudik 10