Radni gminy pozytywnie zaopiniowali koncepcję łącznika w Nowym Żmigrodzie

Radni Gminy Nowy Żmigród podczas czwartkowej sesji przyjęli oświadczenie dotyczące wyrażenia opinii w sprawie koncepcji przebiegu łącznika między drogami wojewódzkimi nr 992 i 993 w miejscowości Nowy Żmigród. Rada gminy pozytywnie zaopiniowała przedstawione rozwiązanie z wyszczególnieniem kilku uwag - Będziemy chcieli mieć wpływ na przebieg tego łącznika. Na ile nam się to uda – zobaczymy – powiedział Henryk Strzelec, przewodniczący Rady Gminy w Nowym Żmigrodzie.

Wracamy do tematu, który niepokoi niektórych mieszkańców Nowego Żmigrodu. A sprawa dotyczy działań prowadzonych przez samorządy zabiegające o powstanie obwodnicy między drogami wojewódzkimi nr 992 i 993 w Nowym Żmigrodzie. Początkiem września Zarząd Powiatu w Jaśle przyjął wstępną jej koncepcję, według której przebieg nowego łącznika rozpoczynałby się od skrzyżowania ulic Gorlickiej z Jasielską przecinając drogę wojewódzką nr 992, a następnie biegłby wzdłuż potoku Niegłoszcz w kierunku ul. Dukielskiej. Część mieszkańców wyraziła swój sprzeciw w sprawie planowanego przebiegu drogi po południowo- zachodniej stronie potoku Niegłoszcz w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących budynków mieszkalnych i nieruchomości przeznaczonych w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) Nowego Żmigrodu pod budownictwo mieszkaniowe. Ponadto zwrócili uwagę na brak rozmów ze społeczeństwem na temat planowanego przedsięwzięcia.

Uwagi radnych do wstępnej koncepcji 

Po ich apelu opublikowanym na łamach naszego portalu, radni gminy spotykali się w celu omówienia spraw związanych z przedstawieniem stanowiska w sprawie wstępnej koncepcji planowanej obwodnicy, bowiem starosta jasielski wystąpił do rady w sprawie jej akceptacji oraz wniesienia ewentualnych uwag.

- Kilkanaście dni temu do urzędu gminy wpłynęła korespondencja od pana starosty zawierająca mapę sytuacyjną, wysokością, na której została wprowadzona wstępna koncepcja łącznika. Przebiega ona od drogi wojewódzkiej nr 992 do drogi nr 993, włącza się w okolicy istniejącego skrzyżowania ulic Gorlickiej i Jasielskiej, a następnie wychodzi w ciągu ul. Dukielskiej za budynkiem dawnej jasielskiej fabryki Armatur. Długo rozmawialiśmy, braliśmy pod uwagę również docierające do nas na tym etapie głosy mieszkańców. Zaznaczam, że mamy do czynienia ze wstępną koncepcją, którą zaopiniowaliśmy pozytywnie z uwzględnieniem uwag – mówił radny Mateusz Smyka.

Radni wydając opinię uważają, że podczas projektowania łącznika należy uwzględnić:

- ominięcie budynku mieszkalnego przy ul. Jasielskiej 2 poprzez przebudowę skrzyżowania ulic Jasielskiej i Gorlickiej w Nowym Żmigrodzie. - Przedstawione we wstępnej koncepcji rozwiązanie zakłada, że mieszkańców tego budynku należałoby wysiedlić a budynek rozebrać. Właścicielka w nieodległym czasie dokonała odbudowy domu po tragicznym w skutkach wypadku z udziałem samochodu ciężarowego. Należy zatem rozważyć wprowadzenie innego rozwiązania, które omija wspomniany budynek mieszkalny – usłyszeliśmy w uzasadnieniu.

- Zachowanie istniejącego ciągu pieszego przy ul. Jasielskiej z racji korzystania z niego przez mieszkańców Nowego Żmigrodu odwiedzających cmentarz parafialny przy ul. Szopena.

- Poprowadzenie w miarę możliwości projektowanego łącznika po prawym orograficznie brzegu potoku Niegłoszcz w celu ominięcia przy ul. Zielonej zabudowy mieszkalnej oraz jej prawdopodobnym rozwojem w najbliższych latach. Jeżeli z przyczyn technicznych okazałoby się to niemożliwe, należy dokonać nasadzeń zieleni izolacyjnej.

- Zaprojektowania skrzyżowania łącznika między drogą gminną a ul. Starą Żmigrodzką, z uwagi na fakt, iż mieszkańcy Nowego Żmigrodu korzystają z istniejącej drogi gminnej w celu dojazdu do gruntów rolnych znajdujących się po obu stronach potoku Niegłoszcz.

- Włączenie projektowanego łącznika do drogi wojewódzkiej nr. 993 w ciągu ul. Dukielskiej na zasadzie skrzyżowania w kształcie litery Y, co wyeliminuje dodatkowy hałas związany zhamowaniem pojazdów, który następuje na skrzyżowaniach w kształcie litery T.

- Na przebudowywanych skrzyżowaniach łącznika z drogimi wojewódzkimi zastosować kierowanie ruchem drogowym poprzez sygnalizacje świetlną, zastosowanie inteligentnego systemu reagowania na natężenie ruchu drogowego.

Wójt Grzegorz Bara nie ukrywa, że ruch samochodów ciężarowych w kierunku Nowego Żmigrodu jest znacznie większy niż do tej pory. Tym bardziej jest wdzięczny władzom wojewódzkim i powiatowym, o czym mówił podczas wczorajszej sesji, za dostrzeżenie tego problemu oraz pomoc w jego rozwiązaniu. - Od samego początku byliśmy stroną, traktowali nas po partnersku, we wszystkich spotkaniach uczestniczył przewodniczący rady Henryk Strzelec. Dzisiejsze stanowisko rady to jest uczestnictwo gminy w tworzeniu optymalnego pomysłu na przeprowadzenie - nie obwodnicy, tylko dla mnie łącznika dróg wojewódzkich – podkreślał wójt Grzegorz Bara.

Radny apeluje o informowanie mieszkańców

Radny Mateusz Smyka zwrócił również uwagę na konieczność informowania mieszkańców na temat prowadzonych prac projektowych i dalszych kroków związanych z realizacją tej inwestycji. - W momencie, kiedy ta dokumentacja będzie projektowana, bardzo istotną kwestią jest włączenie mieszkańców w proces informowania ich o tym, jak ten łącznik może przebiegać bo na tę chwilę mamy do czynienia z koncepcją sytuacyjną, wysokościową. Nie wiemy, jakie rozwiązania mogą być przyjęte. Z chwilą prowadzonych prac projektowych i badawczy, proszę o uwzględnienie, aby mieszkańcy w ramach konsultacji społecznych byli informowani o tym, czego mogą się spodziewać i jak te prace postępują – zaznaczył.

"Konsultacje powinien przeprowadzić inwestor"

Mieszkańcy nie mają co liczyć na konsultacje wstępnej koncepcji projektu, bo jak podkreślił wójt Bara – takich nie będzie. - Uważam, że konsultacje powinien przeprowadzić inwestor. Na tę chwilę zapisując sobie treść rozmów z mieszkańcami, którzy do mnie przychodzili, musimy sobie jasno powiedzieć, że to co państwo przygotowaliście jest tylko opinią, niczym wiążącym. Nie mamy odpowiedzi marszałka co do realizacji tego zadania, nie mamy projektu, warunków technicznych, montażu finansowego - więc co tutaj konsultować na tym etapie? - pytał wójt. - My cały czas jesteśmy na etapie rozmów, decyzji kto ma projektować, kto ma być inwestorem, kto zapłaci odszkodowania oraz jak to ma wyglądać. Dopóki nie będziemy mieć tych ustaleń, konsultacji wstępnej koncepcji przeprowadzał, ja jako wójt nie będę, bo uważam, że to powinien przeprowadzić inwestor – podkreśla i dodaje - mam tę świadomość, że dzisiaj szukamy próby rozwiązania tego problemu i mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że nie tylko w Nowym Żmigrodzie, ale również w innych miejscach, nie ma takich terenów, na których przeprowadzenie inwestycji wszystkim by odpowiadało – skwitował.

jaslo4u.pl/własne