Minister edukacji z wizytą w Jaśle. Barbara Nowacka zachwycona Generatorem Nauki Gen w Jaśle

Minister edukacji z wizytą w Jaśle. Barbara Nowacka zachwycona Generatorem Nauki Gen w Jaśle

Dzisiaj w Generatorze Nauki Gen w Jaśle odbyło się spotkanie minister edukacji Barbary Nowackiej z jasielską młodzieżą szkół podstawowych oraz dyrektorami placówek oświatowych. Rozmawiano o zmianach w podstawie programowej, ale również o wynagrodzeniach dla nauczycieli. Wizyta minister Nowackiej to również okazja do odwiedzenia nowoczesnego i innowacyjnego miejsca, jakim jest Gen.

W niedzielę przed południem w Generatorze Nauki Gen w Jaśle gościła Barbara Nowacka, Minister Edukacji Narodowej, posłanka Joanna Frydrych oraz wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, które zwiedziły strefy ekspozycyjną, kreatywną oraz mediatekę.

- Niedziela w Jaśle, gościnne Podkarpacie, wspaniały Generator Nauki. Przecież nie tylko szkoła, ale to też samorządy, które inwestują w rozwój, a Gen jest cudownym przykładem na to, jak wspaniale można zachęcać młodzież do aktywności zdobywania i pozyskiwania wiedzy. Jestem pod ogromnym wrażeniem – mówi minister Barbara Nowacka. O tym, że w mieście Jaśle powstało takie miejsce dowiedziała się od dyrektora biura Departamentu Komunikacji Ministerstwa Edukacji Narodowej – Kacpra Lawery pochodzącego z Jasła, absolwenta I Liceum Ogólnokształcącego.

Podczas swojej wizyty polityk spotkała się z jasielską młodzieżą ze szkół podstawowych oraz ich dyrektorami i nauczycielami. Rozmowy dotyczyły zmian w programie podstawowej, odejściu od obowiązkowych prac domowych w szkołach oraz podejmowano tematy dotyczące wynagrodzeń nauczycieli.

- Większość samorządów już od 1 marca wypłaciła wynagrodzenia nauczycielskie zgodnie z deklaracjami rządu Donalda Tuska podniesione o 30 proc. dla nauczycieli mianowanych i dyplomowanych i o 33 proc. dla nauczycieli początkujących, przy czym przychodzi też wyrównanie od stycznie co jest naprawdę dobrą i oczekiwaną zmianą – podkreśla minister edukacji. - Obiecaliśmy nauczycielkom oraz nauczycielom poprawienie prestiżu zawodu i to się właśnie dzieje, bo nauczyciel, który jest dobrze wynagradzany z większą ochotą przychodzi do pracy, nie musi szukać dodatkowych zajęć i jest pewny, że jego państwo oraz ojczyzna też go szanują – dodaje.

 "Proces nauczania musi wrócić na tory"

Jak podkreśliła minister Barbara Nowacka, dyskusje dotyczyły również "odchudzonej" podstawy programowej o 20 proc. i jest to konieczne do przeprowadzenia. Zmiany dotyczące podstaw programowych wejdą w życie od 1 września, a prace domowe nie będą zadawane już w kwietniu. - Dla nauczycieli jest to oczywiste, że podstawa programowa musi zostać "odchudzona" gdyż oni też nie nadążali z materiałem – tłumaczy B. Nowacka. - Nauczyciele rozumieją i akceptują te zmiany, do tego też będą dostosowywali swój program nauczania zmienionej podstawy, ale są na to gotowi, bo wiedzieli, że w takim trybie i ilością materiału nie da się dobrze pracować z dzieckiem, a celem nauczycielki, nauczyciela jest to, aby uczeń wyszedł z jak najlepszą wiedzą, a nie odhaczył tylko kolejne punkty – podkreśla. - Coś chyba jest nie tak, że uczeń, musiał znać szczegółowo budowę liścia, a nie umiał rozróżnić dębu od klonu – dodaje. Zapowiedziała również, że od 1 września w klasach I- III będą odbywać się zajęcia z pierwszej pomocy. Ministerstwo we współpracy z Fundacją WOŚP przeprowadzi szkolenia w tym zakresie.

Generator Nauki Gen po raz pierwszy miała sposobność zwiedzić wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul. - Jestem pod olbrzymim wrażeniem tego przedsięwzięcia. Wielofunkcyjność tego obiektu wskazuje na to, że właściwie każdy może znaleźć swoje miejsce dla siebie w Generatorze Nauki w Jaśle, począwszy od dzieci, które w sposób kreatywny mogą spędzić wolny czas, ale też jest to miejsce dla młodzieży oraz seniorów – mówi wojewoda. - Gratuluje wszystkim osobom, które wpadły na taki pomysł, przygotowywały i realizowały to przedsięwzięcie. To bardzo dobry przykład do naśladowania przez inne samorządy – dodaje.

Z wizyty minister Barbary Nowak w Jaśle zadowolony jest Ryszard Pabian, burmistrz Miasta Jasła. - To, co mamy do zaprezentowania w Generatorze Nauki Gen to przedsięwzięcie, które ma służyć rozwijaniu wiedzy, zachęcaniu do nauki. Cieszę się, że znaleźli się ludzie, którzy pani minister o tym wspomnieli, w tym przypadku akurat jaślanin pracujący w kancelarii ministerstwa. Dzięki temu mogliśmy pokazać to, co robimy w mieście. Jest to jeden z przykładów rzadko spotykanych na terenie kraju. Na pewno jesteśmy prekursorem w tym zakresie, a to, jak różne grupy – nie tylko dzieci, ale także dorośli korzystają z Gen-u, to chyba najlepszy dowód na to, że pomysł był trafiony – mówi burmistrz R. Pabian.

Minister edukacji spotkała się również z młodzieżową drużyną pożarniczą OSP w Niegłowicach. A jutro odwiedzi Zespół Szkół Społecznych im. Adama Mickiewicza w Niegłowicach oraz Zespół Szkół Miejskich nr 1 w Jaśle.

jaslo4u.pl