Tomasz Walowski z ZS w Nowym Żmigrodzie - jednym z dwóch stypendystów Urzędu Marszałkowskiego

 

 

Zdecydowaną przewagę mają kameralne placówki, w których zna się każdego ucznia, jego zainteresowania, sytuację rodzinną. Wtedy łatwiej może on liczyć na uznanie i pomoc. Tak pisała o tym w ubiegłorocznym „Cogito” uczennica ZS im. M. Kopernika w Nowym Żmigrodzie, Paulina Szeredy: „W mniejszych, często oddalonych od miast szkołach, takiego ucznia łatwiej jest wychwycić i szybciej można mu pomóc, a tym samym doprowadzić go do jego wymarzonej kariery, do jego wymarzonego fakultetu”.

Nauczyciele ze żmigrodzkiej szkoły dostrzegli również talent Tomasza Walowskiego z Łysej Góry. Dzięki temu został on zgłoszony do stypendium Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. 7 grudnia 2011 r., w obecności dyrektorki ZS Barbary Wierdak-Cyboroń, odbierał uroczyście nagrodę. Za wybitne osiągnięcia artystyczne przyznano mu – jako zaledwie jednemu z dwóch reprezentantów szkół ponadgimnazjalnych w powiecie jasielskim – roczne stypendium, pod nazwą „Nie zagubić talentu”. Autorką i opiekunem programu, służącego rozwojowi umiejętności fotograficznych Tomka, była nauczycielka języka polskiego Beata Baraś, która pomagała mu w staraniach o uzyskanie stypendium.

Sukcesy Tomasza Walowskiego pokazują jak wiele można osiągnąć, jeśli każdą wolną chwilę poświęca się swojej pasji. Tomek już w gimnazjum brał udział w konkursach fotograficznych. Od kilku lat wędruje z aparatem fotograficznym po okolicy, łącząc to hobby z zainteresowaniami przyrodniczymi. Doskonale radzi też sobie ze znajomością graficznych programów komputerowych i cyfrową obróbką zdjęć.

Uczestniczy chętnie we wszystkich kursach fotograficznych (czterokrotnie w Magurskim Parku Narodowym, raz – w zorganizowanym przez LGD „Subregion Magurski – szansa na rozwój”).

Tegoroczny maturzysta był osobą bardzo aktywną na forum szkoły. Chętnie włączał się w redagowanie strony internetowej, fotografował imprezy szkolne, spotkania organizowane w Zespole Szkół w Nowym Żmigrodzie, konkursy o zasięgu powiatowym itp.

Nawiązał też współpracę z lokalnym miesięcznikiem „Region Żmigrodzki”, w którym niejednokrotnie były publikowane jego zdjęcia, jako ilustracja artykułów z życia gminy. Sporadycznie pisał też teksty do tej gazety. Nic dziwnego, że stał się znany w środowisku lokalnym.

Uczęszczając do klasy humanistycznej, nawiązał kontakt z uczniami z klasy LO o profilu dziennikarstwo z kulturą medialną. Interesuje się bowiem także pracą mediów. Razem z adeptami dziennikarstwa wziął udział w wizycie w oddziale Radia „Via” w Jaśle oraz w trzydniowych X Młodzieżowych Warsztatach Dziennikarskich w Lublinie, podczas których zajęcia odbywały się w Radiu Lublin i TVP3 Lublin. Należał do grupy najaktywniejszych osób i jako taka został wybrany do współpracy w kręceniu telewizyjnego newsa. Potrafi radzić sobie z kamerą, chociaż prawdziwą radość daje mu właśnie fotografowanie. Pozostałe jego pasje to przyroda i geografia.

Kiedy otrzymał stypendium, stwierdził: Czuję się wyróżniony. Jestem dumny, że zostałem doceniony jako jedna z niewielu osób w województwie podkarpackim i jedna z dwóch osób w powiecie jasielskim, w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Dało mi to siłę, aby rozwijać swoją fotograficzną pasję. Planuję zakup profesjonalnego sprzętu i ukończenie kursu fotograficznego.

Tak było pół roku temu. Tomek rzeczywiście nie zmarnował swojej szansy. Już w sierpniu wykonał serię zdjęć, z których dwa wysłał na konkurs pt. „Życie drzewa”, zorganizowany przez Magurski Park Narodowy. W ubiegłych latach dwukrotnie wygrywał w tym ogólnopolskim konkursie, raz otrzymał miejsce trzecie. Tym razem zdobył wyróżnienie, a konkurencja była spora.

- Długo rozważałem, jakie zdjęcie będzie najlepsze. Po przejrzeniu całej swej galerii uznałem, że żadna fotografia nie zasługuje, by ją wysłać. To musiało być coś niezwykłego. Dlatego postanowiłem wziąć aparat i poszukać odpowiedniego obiektu. Wyróżniony w konkursie „Goliat”, przedstawiający powalone potężne drzewo, został wykonany w Rezerwacie Przyrody Łysa Góra.

Dzięki stypendium „Nie zagubić talentu” Tomasz Walowski mógł wreszcie zakupić profesjonalny sprzęt fotograficzny. Opłacił również udział w czterodniowym kursie dla fotografów i kamerzystów liturgicznych, który odbywał się w Rzeszowie. Natomiast nagrodą za wyróżnienie w konkursie MPN było uczestnictwo w dniach 15-17 czerwca 2012 r. w warsztatach fotograficznych, zorganizowanych na terenie parku. Pojechał tam ze swoim opiekunem, nauczycielką Beatą Baraś, z którą od trzech lat pracował nad częścią polonistyczną tych konkursów. Z ramienia organizatorów czuwała nad młodzieżą specjalistka do spraw edukacji Agnieszka Nowak. Jako pracownik parku pokazała młodzieży miejsca niedostępne dla zwykłego turysty. Zajęcia warsztatowe prowadzili znany jasielski fotografik Marek Maczuga oraz Łukasz Przybyłowicz – biolog, entomolog, pracownik naukowy Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt w PAN w Krakowie. Wędrówki po terenie parku, lekcje fotograficzne w plenerze, opowieści przy ognisku o miejscowych gatunkach chronionych, tropienie zwierząt, na pewno wzbogaciły wiedzę uczestników warsztatów. Świetna atmosfera sprawiła, że zamiast rywalizacji rodziła się między uczestnikami przyjazna więź. Dzielono się wzajemnie wiedzą, pokazywano przyrodnicze zdjęcia, a w końcu wymieniano maile i numery telefonów. Trzy dni minęły błyskawicznie...

Tomasz Walowski nie zmarnował szansy, jaką dało mu zdobyte stypendium. Cały czas otrzymywał też wsparcie ze strony nauczycieli i szkolnych kolegów. Kończąc naukę w Zespole Szkół w Nowym Żmigrodzie otrzymał od dyrekcji piękny pamiątkowy album w podziękowaniu za pracę społeczną i promocję tej placówki.

Nadal wykorzystuje każdą wolną chwilę, by doskonalić swoje umiejętności. Chciałby również dorosłe życie poświęcić fotografowaniu. Trzymamy kciuki, by udało mu się otrzymać atrakcyjną ofertę pracy w tym zawodzie. Może los uśmiechnie się kolejny raz i znajdzie się znów ktoś, kto nie pozwoli zagubić talentu...

 

 

Tekst Beata Baraś

Fot. Tomasz Walowski

Wykorzystano fragmenty wywiadów z Tomkiem, przeprowadzonych przez Beatę Czyżowicz i Kamilę Rozkoszny