Jak głosować w wyborach samorządowych

W myśl obowiązujących przepisów prawa, prawo do głosowania w wyborach do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego (rady miasta, rady gminy) przysługuje wszystkim obywatelom polski oraz obywatelom Unii Europejskiej niebędącym obywatelami polskimi, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat, oraz stale zamieszkują na obszarze tej gminy. W wyborach do rady powiatu i sejmiku województwa głosować może obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, oraz stale zamieszkuje na obszarze, odpowiednio, tego powiatu i województwa. W wyborach na wójta i burmistrza jest to osoba, która posiada prawo wybierania do rady tej gminy.

Wyborcy, którzy mieszkają w gminie, lub mieście, które nie jest miastem na prawach powiatu (takim miastem jest Jasło) otrzymają cztery karty do głosowania: w wyborach do rady gminy lub miasta, do rady powiatu, do sejmiku województwa oraz na wójta bądź burmistrza.

Źródło: http://wybieramwybory.pl

Należy pamiętać o tym, że w większości gmin powiatu jasielskiego wybory radnych odbywać się będą w okręgach jednomandatowych. W wyborach do Rady Miejskiej Jasła wyborcy głosować będą w trzech okręgach wyborczych, w których do obsadzenia jest po 7 mandatów. Państwowa Komisja Wyborcza na łamach swojego serwisu „wybieram wybory” dokładnie instruuje, jakie zasady obowiązują w przypadku wyborów w okręgach jednomandatowych.

  • w wyborach radnych w gminach i miastach do 20 000 mieszkańców, które przeprowadzane są w okręgach jednomandatowych, postaw tylko jeden znak  „x” w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata;
  • w wyborach radnych, w których głosujemy na listy kandydatów, tj. w wyborach do rad gmin i miast powyżej 20 000 mieszkańców, wyborach do rad powiatów i sejmików województw, postaw tylko jeden znak  „x” w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata z tylko jednej listy kandydatów;
  • w wyborach wójta, burmistrza lub prezydenta miasta postaw tylko jeden znak „x” przy nazwisku tylko jednego kandydata.

Źródło:http://wybieramwybory.pl

Należy pamiętać, że znak „x” to co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki.

Nie tylko PKW zwraca szczególną uwagę na to, jak należy prawidłowo zaznaczyć na kartach do głosowania swój wybór. Fundacja Batorego w akcjach informacyjnych przypomina wydarzenia sprzed czterech lat, kiedy to, aż 1 200 000 głosów oddanych na kartach do sejmików wojewódzkich było nieważnych. O tym, co zrobić, aby nie zmarnować swojego głosu i poprawnie zaznaczyć wybranych kandydatów na wszystkich listach, mówi Joanna Załuska, dyrektorka programu Masz Głos Masz Wybór Fundacji Batorego. - Sporo kontrowersji wzbudza w tym roku możliwość stawiania znaku X rozumianego jako wiele przecinających się linii oraz robienia dopisków w obrębie kratek do głosowania. Wspólnie z Państwową Komisją Wyborczą apelujemy o głosowanie za pomocą jednego, przemyślanego znaku X na jednej karcie oraz o niezamazywanie kratek i nie robienie dopisków. Pozwoli to komisjom szybciej policzyć głosy i nie będzie skutkowało niepewnością co do intencji osoby głosującej. – przestrzega.

Lokale wyborcze czynne będą w niedzielę (21 października) w godzinach od 7:00 do 21:00. Co należy zrobić, aby zagłosować w wyborach  prezentuje jeden spośród kilkunastu zaplanowanych przez Państwową Komisję Wyborczą spotów edukacyjno-informacyjnych związanych ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi.

Fundacja im. Stefana Batorego/PKW/red