XVIII Przegląd Pieśni i Muzyki Ludowej KROPA z udziałem Zespołu Magurzanki

Bo nie jest światło, by pod korcem stało,Ani sól ziemi do przypraw kuchennych,Bo piękno na to jest, by zachwycało Do pracy - praca, by się zmartwychwstało.

Powyższymi słowami Cypriana Kamila Norwida prowadzący spotkanie Stanisław Jaskułka podsumował kolejną, trzydziestą siódmą już edycję Przeglądu Pieśni i Muzyki Ludowej KROPA. W Korczynie przegląd zorganizowany został po raz osiemnasty.

Przygotowania do spotkania rozpoczęły się wiele dni wcześniej. Organizacja nie była łatwa ze względu na wciąż obowiązujące obostrzenia sanitarno-epidemiczne. Nie wiadomo było jak dużym zainteresowaniem będzie cieszył się tegoroczny Przegląd – niektóre zespoły zmuszone były do zaprzestania prób na pewien czas. Przyjmujący zgłoszenia Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie z radością przyjmował kolejne napływające zgłoszenia, nie tylko z najbliższej okolicy, ale też północnego Podkarpacia.

Jeszcze przed dziewiąta rano w niedzielę 11 lipca rozpoczęło się największe w okolicy święto Pieśni i Muzyki Ludowej. Zebranych przywitał prowadzący imprezę konferansjer Stanisław Jaskułka. Znany i lubiany z małego i dużego ekranu aktor, występujący w tradycyjnym stroju („przyodzieniu”) góralskim przywitał serdecznie reprezentującą władze samorządowe zastępcę Wójta Gminy Korczyna Katarzynę Urbanek, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie Wojciecha Tomkiewicza, panią Agatę Pucykowicz (Stowarzyszenie Regionalizm) oraz komisję oceniającą wykonawców w składzie: Agnieszka Balawajder (reprezentująca Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie), dr Tadeusz Łopatkiewicz (przewodniczący), dr Andrzej Karczmarzewski oraz Czesław Drąg. Oceniający są uznanymi etnografami, historykami i regionalistami, znawcami kultury ludowej materialnej i niematerialnej.

Stanisław Jaskułka szczególnie ciepło powitał licznie zebraną publiczność – zarówno przebywającą w sali widowiskowej Domu Strażaka w Korczynie, jak i przed monitorami. Przegląd był bowiem transmitowany na żywo w mediach społecznościowych Gminy (nagrania obejrzeć można pod linkami: część Iczęść II).

Konkursowe zmagania odbywały się w kategoriach: zespoły śpiewacze żeńskie i męskie, kapele, instrumentaliści, śpiewaczki i śpiewacy, gawędziarze oraz Duzi i mali (kategoria, w której wystąpili młodzi adepci sztuki ludowej na zasadzie: Mistrz-Uczeń).

Swoje umiejętności zaprezentowało łącznie 61 wykonawców. Najliczniej reprezentowana była grupa etnograficzna Pogórzan (mieszkańców Pogórzy: Strzyżowskiego i Dynowskiego oraz tzw. Dołów Jasielsko-Sanockich). Do Pogórzan zaliczani są również mieszkańcy naszej Gminy. Ciekawość obserwatorów wzbudziły stroje gości z dalszych stron: Rzeszowiaków i Lasowiaków (zamieszkujących Podkarpacie północne, aż po Wisłę i San). Każda z grup posiada pewną odrębność, wyróżniającą się zarówno wspomnianymi strojami, jak i sposobami wykonania utworów oraz doborem repertuaru.

Biorący udział w konkursie reprezentowali wszystkie grupy wiekowe, od kilkuletnich dzieci, po doświadczonych wykonawców, pamiętających jeszcze czasy przedwojenne. To właśnie dzięki tym najstarszym muzykantom i śpiewakom udało się przekazać następnym pokoleniom zamiłowanie do nie zawsze przecież łatwej muzyki ludowej, do stroju i do folkloru.

Wspaniała atmosfera nie ograniczyła się wyłącznie do sali Domu Strażaka. Goście występowali również przed budynkiem, na zaimprowizowanej scenie. Muzyka ludowa słyszana była na całym korczyńskim rynku i przyciągała liczną publiczność do udziału we wspólnej zabawie.

Po godzinie 19, po całodziennym przesłuchaniu wykonawców (podzielonym na dwie części) rozpoczęło się oficjalne podsumowanie Przeglądu. Wziął w nim udział Wójt Gminy Korczyna Jan Zych oraz Dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie Damian Drąg. Organizatorzy podziękowali wszystkim, którzy przyczynili się do kolejnego udanego spotkania wręczając pamiątkowe statuetki. Specjalne podziękowania z rąk Wójta przyjęła Agata Pucykowicz, która niestrudzenie i od lat służy pomocą, radą i życzliwością. Wójt Jan Zych dziękował również Kołu Gospodyń Wiejskich w Korczynie (statuetkę odebrała przewodnicząca Maria Jakubik), dyrektorowi Wojciechowi Tomkiewiczowi, pracownikom i współpracownikom GOK w Korczynie – Aleksandrze Prugar, Krzysztofowi Wojnarowi i Waldemarowi Kijowskiemu, Renacie Pelczar, Pawłowi Gromadzkiemu. Serdeczne wyrazy uznania i wdzięczności przekazał Dyrektorowi Wojewódzkiego Domu Kultury Damianowi Drągowi oraz jury konkursu.

Po oficjalnym podsumowaniu komisja udała się w celu ustalenia wyników, zaś scenę zajął zespół muzyczny Duet Gajda z Sanoka. To kapitalny zespół rodzinny – muzykujące rodzeństwo – Małgorzata (wokal, skrzypce) i Seweryn (akordeon). Zagrali dla korczyńskiej publiczności żywiołową mieszankę muzyki folkowej i rozrywkowej, solidnie osadzonej w muzyce ludowej. Na uwagę z pewnością zasługuje ich niesamowita wirtuozeria, połączona ze znakomitym zgraniem i wyczuciem nastroju. Za wspólną zabawę z mieszkańcami Gminy podziękował gościom wójt Jan Zych, również i oni otrzymali okolicznościową figurkę.

Po koncercie gościa specjalnego oczekiwanie na protokół komisji uprzyjemnił występ Kapeli Zastawnych z Brzostka. Dokument kończący tegoroczną edycję Przeglądu odczytany został przez przewodniczącego komisji dra Tadeusza Łopatkiewicza.

Jury przyznało miejsca w poszczególnych kategoriach oraz nominacje do przeglądów pieśni i muzyki ludowej w Kazimierzu Dolnym oraz Bukowinie Tatrzańskiej. Komisja oceniająca podkreśliła wysoki poziom większości prezentacji oraz dbałość o zgodność z tradycją regionu w zakresie stroju, gwary, muzyki i instrumentarium. W protokole doceniła również kunszt konferansjerski Stanisława Jaskułki i podziękowała organizatorom.

PROKOTKÓŁ DO POBRANIA

Szczególnie cieszą dobre wyniki zespołu ludowego Korczyna, kierowanego przez Agatę Pucykowicz i działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Korczynie. Wystawił on zespół śpiewaczy żeński (I miejsce, nagroda pienieżna, nominacja na Festiwal Folkloru Polskiego 54. „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej), męski (III miejsce, nagroda pieniężna), śpiewaczkę Jolantę Kwiatkowską (I miejsce, nagroda pieniężna, nominacja na 54. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym).

Dwa pierwsze miejsca i jedno trzecie to fantastyczny wynik i duma dla całej lokalnej społeczności. Mamy nadzieję, że „Korczyna” będzie godnie reprezentować nas w konkursowych zmaganiach na arenie ogólnopolskiej.

Przegląd zorganizowany został przez Wójta Gminy Korczyna, Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie, Stowarzyszenie Regionalizm oraz Wojewódzki Dom Kultury w Korczynie. Serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji dla Koła Gospodyń Wiejskich w Korczynie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Korczynie, pracowników Sekcji Obsługi oraz przedsiębiorstwu Ogrodowo Krzysztof Pelczarski, które dostarczyło kwiaty do dekoracji sceny.

Na przeglądzie obecna była również pani Mariola Haber, przedstawiciel Czarnorzecko-strzyżowskiej Lokalnej Grupy Działania, która na przygotowanym stanowisku informowała o możliwościach wsparcia ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Spotkanie zostało zorganizowane przy wsparciu „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

XVIII Przegląd Pieśni i Muzyki Ludowej KROPA

 Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby, ludzie stoją i tekst „Przegląd Pieśni i Muzyki Ludowej KORCZYNA 2021 XXXI KRO”

Może być zdjęciem przedstawiającym 10 osób, ludzie stoją i w budynku

Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób, ludzie stoją, dirndl i na świeżym powietrzu

GOK Korczyna/ własne