II miejsce Marcina Wierdaka mieszkańca Nowego Żmigrodu w  61 Pucharze Dunajca  w wędkarstwie muchowym.

II miejsce Marcina Wierdaka mieszkańca Nowego Żmigrodu w  61 Pucharze Dunajca w wędkarstwie muchowym.

II miejsce Marcina Wierdaka mieszkańca Nowego Żmigrodu w  61 Pucharze Dunajca im. Profesora Bronisława Romaniszyna zaliczanym do Grand Prix Polski w wędkarstwie muchowym.

Zawodnik Marcin Wierdak reprezentujący WKS Krosno Okręg PZW Krosno w dniach 07-09.06.2024 wywalczył bardzo wysokie drugie miejsce w 61 Pucharze Dunajca im. Profesora Bronisława Romaniszyna zawody zaliczane do Grand Prix Polski w wędkarstwie muchowym. Zwyciężył Anatol Ciumała reprezentujący Okręg PZW Nowy Sącz S. Mszanka II , 2 miejsce Marcin Wierdak Okręg PZW Krosno, 3 miejsce Jarosław Dyduch GKWS Neptun, w zawodach wzięło udział 95 seniorów i 18 juniorów z całej Polski.

 

      Wędkarstwo muchowe inaczej fly fishing  uchodzi za elitarną metodę połowu ryb, jest to bardzo aktywna forma wędkarstwa polegająca na poławianiu ryb techniką z wykorzystaniem metod sztucznych na tzw. muszkę. Wędkarz (muszkarz), posługuje się wędką muchową, która jest zaopatrzona w kołowrotek muchowy oraz jeden z trzech rodzajów sznura, specjalnej linki.

               Pierwsza wzmianka o łowieniu ryb z użyciem sztucznych much została zamieszczona w dziele Klaudiusza Elianarzymskiego pisarza z II wieku. Wabiki zrobione z piór i sierści, wykorzystywali wówczas macedońscy rybacy. Również w średniowieczu spotykane są zapisy na ten temat. W XVIII wieku wędkarstwo muchowe stało się popularną rozrywką angielskich elit. W Anglii stworzono podwaliny sportu muchowego, a przyjęte wtedy standardy i nazwy obowiązują w dużej części do dziś .

               Typowe ryby poławiane na muchę w Polsce to pstrąg i lipień. Na muchę łowi się również trociełososie i głowacice oraz niektóre ryby karpiowate, np. boleniekleniejaziejelcebrzany i świnki. Bardzo dobrze biorą na muchę mniej popularne okonie i wzdręgi. Bardzo atrakcyjne są również muchowe połowy szczupaka. Możliwy jest też połów sandaczy, a nawet sumówsieisielawy i innych gatunków (właściwie możliwe jest wykonanie odpowiedniej imitacji – "muchy" – na każdy gatunek ryby – i złowienie tej ryby).

                Wśród wędkarzy muchowych szeroko rozpowszechniona jest ideologia catch & release, czyli wypuszczanie złowionych ryb z powrotem do wody[2]. Stosuje się przy tym mniej szkodliwe dla ryb haczyki bezzadziorowe oraz specjalne techniki postępowania ze złowiona rybą, które zwiększają prawdopodobieństwo jej przeżycia po wypuszczeniu. W wielu krajach wędkarze muchowi zrzeszają się w federacje działające na rzecz ochrony i restytucji wód stanowiących naturalne siedlisko ryb łososiowatych.

6f89494e 3be0 43a7 ab9c 3ca99d2ab5fa