Użytkownicy online
255
Nowy Żmigród: przy drodze wojewódzkiej powstanie zatoka do kontroli pojazdów
Featured

Nowy Żmigród: przy drodze wojewódzkiej powstanie zatoka do kontroli pojazdów

 

W Nowym Żmigrodzie, gdzie przez zabudowany teren miejscowości przebiegają ważne szlaki tranzytowe, zostanie wybudowana zatoka do kontroli ruchu i transportu drogowego. Ze specjalnie wyznaczonego miejsca będą korzystać funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego, Policji, Służby Celno-Skarbowej oraz inne podmioty zgodnie z posiadanymi kompetencjami. Ich zadaniem jest skuteczne eliminowanie z dalszego ruchu pojazdów, których kierowcy łamią przepisy i stwarzają olbrzymie zagrożenie dla bezpieczeństwa innych użytkowników dróg.

Teren pod zaprojektowaną zatokę znajduje się obok ulicy Jasielskiej w Nowym Żmigrodzie, przy wjeździe do miejscowości od strony Jasła. W obrębie planowanej inwestycji jest wystarczająco dużo miejsca do tego, aby odpowiednio rozlokować strefę przeznaczoną do kontroli pojazdów budzących u funkcjonariuszy zastrzeżenia co do stanu technicznego lub tonażu przewożonego ładunku, a także parking dla samochodów służbowych. O wyborze tej konkretnej lokalizacji zadecydowały ponadto uwarunkowania geometryczne drogi oraz widoczność nieprzysłonięta zabudową.

Za inwestycję odpowiada Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie. Wykonawcą zadania, któremu udzielono zamówienie na przebudowę tego odcinka drogi wojewódzkiej nr 992 relacji Jasło – Zarzecze – Nowy Żmigród – Krempna – Świątkowa – Grab – Ożenna – granica państwa, jest Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych sp. z o.o. w Jaśle.

W ramach prowadzonej inwestycji zaplanowano następujące prace: budowę miejsca kontroli ruchu i transportu drogowego wraz z wnęką na wagę, budowę konstrukcji nawierzchni, budowę chodnika, likwidację istniejącego rowu przydrożnego trapezowego ziemnego, budowę rowu przydrożnego trapezowego wraz z jego umocnieniem w miejscach wylotów z przykanalików, budowę ścieku przykrawężnikowego na długości budowanego chodnika, budowę wpustów ulicznych wraz z przykanalikami, budowę zjazdu wraz z budową przepustu pod zjazdem, budowę oświetlenia ulicznego, przebudowę sieci teletechnicznej, roboty wykończeniowe i porządkowe na całości obiektu i dojazdów.

Wartość umowy wynosi 1 438 247,86 zł. Zadanie zostanie w całości sfinansowane ze środków województwa podkarpackiego.

– Budowy miejsc kontroli pojazdów realizowane są we współpracy Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie i Podkarpackiej Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego. Wyznaczenie miejsca kontroli pojazdów w Nowym Żmigrodzie spowodowane jest lokalnie dużym ruchem tranzytowym, skumulowanym z dróg wojewódzkich nr 992 i 993 w kierunku przejścia granicznego w Barwinku oraz przeciwdziałaniem degradacji nawierzchni dróg przez przeciążone ładunkiem pojazdy. Dzięki realizacji inwestycji, powstanie miejsce do kontroli ruchu drogowego dla uprawnionych służb: Policji, Straży Granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej czy Inspekcji Transportu Drogowego. Inwestycja umożliwi skuteczną i bezpieczną kontrolę pojazdów przez uprawnione służby, które w zakresach swoich czynności będą sprawdzać między innymi tonaż pojazdów czy posiadanie zezwoleń na przejazdy nienormatywne. – objaśnia Joanna Szarata, rzecznik prasowy Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie.

Zakończenie prac przewidziane jest na koniec listopada br. Z uwagi na zaplanowane do wykonania roboty mogą występować czasowe utrudnienia w ruchu pojazdów oraz uciążliwości dla mieszkańców okolicznych posesji. Inwestor zapewnia nas jednak, że zostaną one zniwelowane.

– Główne prace zlokalizowane są poza istniejącą jezdnią, wobec czego ograniczenia dla uczestników ruch drogowego związane będą z transportem materiałów i maszyn na plac budowy. Na czas wykonania poszerzenia nawierzchni bitumicznej jezdni, zostaną wprowadzone ograniczenia dla ruchu związane z jednostronnym zawężeniem drogi. Zadanie zgodnie z umową ma być zrealizowane w ciągu 5 miesięcy, uciążliwości dla mieszkańców są zminimalizowane. – zapewnia Joanna Szarata.

www.terazjaslo.pl 

20240723 000

20240723 001

Komentarze

5
jan
sobota, 27 lipiec 2024 07:29
jak by taka zatoczke zrobic na ul dukielskiej to mozna kontrolowac takze samochody jadace do i z gorlic
Like Like Cytować
2
askier
czwartek, 25 lipiec 2024 09:30
i znow kilka drzewek uciac trzeba , co by bulgar albo rumun tirkiem wyrobil
Like Like Cytować
2
kierowca
środa, 24 lipiec 2024 12:10
ale na remont tej samej drogi pomiędzy Kątami a Krempną to już pieniędzy brak. tam już dziury takie że po sezonie trzeba będzie zawieszenie robić, ale po co zrobić remont lepiej zatoczkę, z tego będzie kasa......
Like Like Cytować

Dodaj komentarz

NowyZmigrod24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.

Wyślij
 

Masz temat?
Napisz do nas wiadomość!

facebook22