grzegorzbara24

grzegorzpers24 1

Gminne Święto Niepodległości w Nowym Żmigrodzie

 

 

Następnie w sanktuarium Błogosławionego księdza Władysława Findysza została odprawiona Msza Św. w intencji Ojczyzny a po niej uczestnicy przemaszerowali ulicami Nowego Żmigrodu, najpierw złożono kwiaty pod pomnikiem na Placu Kościuszki; stąd uroczysta defilada udała się na cmentarz parafialny w Nowym Żmigrodzie aby oddać cześć tym którzy polegli w obronie ojczyzny a spoczywają w mogiłach na tym właśnie cmentarzu.

W marszu udział wzięły poczty sztandarowe z gminnych szkół podstawowych, gimnazjów,  zespołu szkół im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie , Ochotniczych Straży Pożarnych a także ludowców z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Dodatkowo defiladę ubogacił udział klasy wojskowo-policyjnej z Liceum w Nowy Żmigrodzie, która w mundurach maszerowała na czele orszaku.

Po złożeniu hołdu poległym uczestnicy święta udali się do budynku GOK-u, gdzie czekała nich lekcja patriotyzmu przygotowana przez uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum a także ognisko muzyczne pod kierownictwem pana Tadeusza Źrebca.

Podczas uroczystego apelu dzieci i młodzież przedstawiły historię Polski od czasu pierwszego rozbioru  w 1772 roku do czasów solidarności i obrad okrągłego stołu w 1989. W montażu słowno-muzycznym nie zabrakło pieśni patriotycznych, które skłaniały do refleksji czym tak naprawdę w dzisiejszych czasach jest patriotyzm.

Z lekcji patriotyzmu wypłynęło proste przesłanie, które najlepiej  zdefiniował muzyk Lech Makowiecki:

Pytasz mnie: „Co to jest PATRIOTYZM?”...

Wielu mędrków wciąż nad tym się trudzi…

Patriotyzm na dziś  - to mieć dzieci…

I wychować je… Na dobrych ludzi…

Zapoczątkowane w tym roku obchody gminnego Święta Niepodległości będą kontynuowane w następnych latach aby społeczeństwo nie zapomniało czym dla ich przodków była Ojczyzna i jak wiele krwi  przelało się na ziemi po której  na co dzień stąpamy.

Marek Sroka