Janusz Gilewicz (1959–2025) – artysta, który łączył światy
Janusz Gilewicz przyszedł na świat w Opolu, gdzie już od najmłodszych lat rozwijał swój talent plastyczny. Wychowywał się w rodzinie artystycznej, a pierwsze lekcje rysunku pobierał od dziadka. Następnie kształcił się u opolskiego artysty Jerzego Trutkowskiego, co miało ogromny wpływ na jego dalszy rozwój.
W latach 80. Gilewicz zdecydował się opuścić Polskę. Przebywał najpierw we Włoszech, gdzie jako madonnaro malował portrety na chodnikach. W tym czasie zyskał uznanie włoskiego reżysera Sergio Bergonzellego, co otworzyło mu drzwi do świata filmu. Wkrótce, dzięki wsparciu aktora Johna Phillipa Lawa, wyemigrował do Stanów Zjednoczonych.
W Nowym Jorku stworzył własny styl – łączący malarstwo z rzeźbą, modą i performansem. Jego dzieła zdobiły skórzane kurtki noszone przez gwiazdy światowego formatu: Davida Bowiego, Erica Claptona, Stinga, czy Cher. Prace Gilewicza trafiły również do Watykanu – jedna z nich została podarowana Janowi Pawłowi II.
Po latach spędzonych w USA artysta osiedlił się w Nowym Żmigrodzie, gdzie stworzył fundację wspierającą młodych twórców – Janusz Gilewicz For Art Foundation. Angażował się w życie lokalnej społeczności, uczestniczył w wydarzeniach kulturalnych oraz współtworzył projekty upamiętniające historię regionu.
Janusz Gilewicz zmarł 7 maja 2025 roku w Krakowie. Pogrzeb odbędzie się 14 maja w Nowym Żmigrodzie. Msza żałobna zostanie odprawiona o godzinie 10.00 w kaplicy cmentarnej.