grzegorzbara24

grzegorzpers24 1

1170x200

Dlaczego zawsze silnie wieje w rejonie Nowego Żmigrodu?


Pytamy mieszkańców, czy wiedzą dlaczego tak silnie wieje w rejonie Żmigrodu, Samoklęsk i Pielgrzymki?

Jesteśmy w Nowym Żmigrodzie. Pytamy spotkanego na żmigrodzkim rynku starszego mężczyznę o to, czy wie dlaczego właśnie tu w Starym i Nowym Żmigrodzie, Samoklęskach, Czekaju i Pielgrzymce występują tak silne wiatry.
„Wieje bo tu jest Przełęcz Dukielska, a dlaczego, to tego nie wiem” – stwierdził starszy pan.
Największe uciążliwości i szkody wiatry powodują w okresie zimowym. Wówczas to powstają zawieje i zamiecie śnieżne, co powoduje paraliż na drogach. W czasie zimy kilkakrotnie nieprzejezdna jest droga relacji Nowy Żmigród – Gorlice. Najgorsza sytuacja występuje zawsze pomiędzy Samoklęskami, a Pielgrzymką. W rejonie fermy wiatrowej w Pielgrzymce droga kilka razy w okresie zimowym jest nieprzejezdna. Trudna sytuacja panuje także w rejonie wsi Czekaj.Tuż za Osiekiem Jasielskim w kierunku Czekaja powstają zaspy, które uniemożliwiają przejazd w kierunku Samoklęsk. 
Ludzie zastanawiają się i pytają, jak to się dzieje, że wiatr wieje od strony masywu górskiego, kiedy , to właśnie lasy winny stanowić osłonę przez wiatrem? Wszystkie te zjawiska biorą się stąd, że Przełęcz Dukielska jest najniżej położoną przełęczą w głównym grzbiecie Karpat i wynosi zaledwie 502 metry n.p.m. Znajduje się ona nad wsią Barwinek.
Wszystkiemu winne wiatry, zwane fenami !

Te porywiste wiatry, to feny , ciepłe i suche wiatry opadające z wierzchołków pasma górskiego ku dolinom. Wiatry te powodują niekorzystna sytuację biometeorologiczną. W czasie ich wiania występuje pogorszenie samopoczucia, ludzie są bardziej agresywni i dochodzi wówczas do wzrostu liczby samobójstw.

Jak powstają wiatry fenowe?

Wiatry fenowe powstają wówczas, kiedy występuje różnica ciśnienia atmosferycznego po obu stronach pasma górskiego ( Słowacja-Polska). Kiedy występuje różnica ciśnienia po obu stronach pasma górskiego, to wówczas jest wymuszony ruch powietrza. Powietrze napotyka góry i unosi się ochładzając się o około 0,5 stopnia na 100 metrach wysokości. Kiedy powietrze unosi się do góry, to następuje kondensacja pary wodnej, w wyniku czego tworzą się chmury oraz powstają deszcze. Natomiast powietrze, które jest już suche, przekracza szczyt górski i opada ku dolinom. W czasie opadania powietrze jest podgrzewane o około 1 stopień na wysokości 100 metrów, przez co powstające wiatry są suche i cieplejsze niż po drugiej stronie góry.

Stanisław Grzywacz