Niebawem ukaże się książka pt „Stary Żmigród w średniowieczu”

która ukazała się w 2001 roku (Wydawnictwo Roksana-Krosno).

 

Początkowo zamiarem autora była rozszerzona i poprawiona jej wersja. Jednak w miarę upływu czasu i gromadzenia oraz to nowszych informacji zaistniała potrzeba podzielenia historii tej miejscowości na kilka okresów dziejowych. Pierwszy z nich dotyczy średniowiecza i obejmuje historię grodu, wioski, parafii i należących do parafii wiosek: Siedlisk, Leszczyn, Łysej Góry i Głojsc oraz pobliskiego miasta Żmigród. Opracowanie to jest dopiero początkiem dalszej, zapewne wieloletniej pracy i badań nad historią wioski i całej ziemi żmigrodzkiej.

Niniejsze opracowanie będzie miało na celu przedstawienie historii przede wszystkim Starego Żmigrodu, jednak pisząc na temat tej wsi nie sposób było pominąć historii pobliskiego Nowego Żmigrodu, zwłaszcza, że w okresie średniowiecza niekiedy trudno jest odróżnić jedną miejscowość od drugiej. Ich dzieje przenikają się nawzajem i kiedy jedna traciła na znaczeniu druga wznosiła się na piedestał. Oprócz tego przedstawiono po historię czterech miejscowości wchodzących w skład parafii Stary Żmigród tj. Siedlisk, Łysej Góry, Głojsc oraz nieistniejących już Leszczyn. Z miejscowości tych jedynie Głojsce nie przez cały okres średniowiecza podlegały tutejszej parafii, jednak z względu na ich późniejsze losy (były częścią składową parafii do 1972 roku) ich historia została również objęta zakresem tej książki.

Fragment przedwydawniczej recenzji książki autorstwa dra Ryszarda Pankiewicza
z Bochum:

Tekst jest niewątpliwie przedsięwzięciem ambitnym i potrzebnym, i niewątpliwie stanowi efekt żmudnych poszukiwań źródłowych i bibliotecznych autora. I chociaż odbiega od tradycyjnego ujęcia historyczno-problemowego, to jednak sposób przedstawienia wybranych zagadnień Starego Żmigrodu od początków zasadniczo do końca XV w. Przekonuje. Być może niekiedy autor zbytnio ulega wpływowi zasłużonego dla regionu Franciszka Kotuli, którego tezy aczkolwiek fascynujące opierają się na dosyć wątłej bazy źródłowej. Ale autor ma do tego prawo i w książce popularno-naukowej trudno mieć o to do niego pretensje. Na podkreślenie zasługuje język autor prosty i zrozumiały, a zarazem daleki od trywialności. To rzecz rzadka w polskiej literaturze historycznej”

Planowany spis treści:

Wstęp

Żmigród

1. Nazwa „Żmigród” i jej pochodzenie

2. Osadnictwo na ziemi żmigrodzkiej do średniowiecza

3. Legenda czy prawda? Początki ziemi żmigrodzkiej

według Franciszka Kotuli

4. Początki grodu według archeologów

5. Pierwsze dane źródłowe

6. Lokacja na prawie magdeburskim w Żmigrodzie i okolicy

7. Dalsze losy Żmigrodu

8. Właściciele Żmigrodczyzny do końca XV wieku

9. Parafia i kościół

10. Ludność i powierzchnia parafii

Pozostałe wsie parafii

1. Łysa Góra

2. Siedliska i Leszczyzny

3. Głojsce