Iwla: Poświęcenie Wieży Przyjaciół - w uroczystości wziął udział minister Edukacji i Szkolnictwa Wyższego Przemysław Czarnek

W sobotę 17 września br. na posesji ks. Ryszarda Szwasta w Iwli została odprawiona msza św. koncelebrowana, podczas której poświęcono nową, wybudowaną wieżę tzw. Wieżę Przyjaciół i odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Tomaszowi Fallowi, organmistrzowi urodzonemu w Iwli w 1860 roku, w setną rocznicę śmierci. Oprawę muzyczną mszy św. wykonała orkiestra Filharmonii Rzeszowskiej.

Po mszy św. uczestnicy uroczystości wysłuchali wykładu ks. Mieczysława Gniadego nt. Tomasza Falla, organmistrza jednego z najwybitniejszych konstruktorów instrumentów organowych przełomu XIX i XX wieku, autora m.in. organów w bazylice Mariackiej w Krakowie (nawa południowa). W wieku 12 lat rozpoczął Szkołę Przemysłową w Krośnie, po ukończeniu której zatrudnił się jako czeladnik w krośnieńskim warsztacie ogniomistrzowskim Stanisława Janika. Po zdobyciu tytułu majstra wyjechał do Lwowa i rozpoczął pracę u Jana Śliwińskiego, najwybitniejszego organomistrza w ówczesnej Galicji. Po 1982roku rozpoczął własną działalność organmistrzowską. Wykonał ponad 100 organów w swoim życiu. Po śmierci syna Wiktora, który zginął podczas I wojny światowej, pracownia zaczęła podupadać. Zmarł w 1922 roku. Tablica pamiątkowa umieszczona na wieży Przyjaciół z podobizną i datą urodzenia mistrza, ozdobiona jest piszczałkami organowymi.

W uroczystości wzięli udział: księża, minister Edukacji i Szkolnictwa Wyższego Przemysław Czarnek, posłowie RP, zastępca burmistrza Dukli Łukasz Piróg, radni powiatowi i gminni, strażacy z OSP w Iwli i wielu zaproszonych gości z Polski, okolicy i gminy Dukla.

Otwarcie wiezy016

Otwarcie wiezy018

Otwarcie wiezy006

Otwarcie wiezy025

Otwarcie wiezy011

Źródło: Urząd Gminy Dukla