W Nowym Żmigrodzie nie będzie karetki z lekarzem

Od 1 kwietnia br. W chodzi w życie nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Na podstawie nowych przepisów zmieni się znaczenie rejonu operacyjnego. Obecnie na terenie województwa podkarpackiego zespoły ratownictwa medycznego działają w 23 rejonach operacyjnych, w tym 21 powiatach. Na Podkarpaciu istnieje pięć dyspozytorni, w tym jedna w Krośnie, która obsługuje miasto Krosno oraz powiaty krośnieński, jasielski, strzyżowski, dębicki i ropczycko-sędziszowski. Od 1 kwietnia stanowić one będą jeden rejon operacyjny. - Po dokonaniu analizy funkcjonowania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne na terenie województwa podkarpackiego w rejonach działania poszczególnych dyspozytorni medycznych, stwierdzono występowanie obszarów, na których notowano przekroczenia normatywnych czasów dotarcia zespołów ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia. Taki stan rzeczy wymagał podjęcia niezbędnych działań, mających na celu poprawę dostępności do świadczeń w sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowotnego - dla wszystkich rejonów Podkarpacia – wyjaśnia Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego. Zaktualizowany Plan działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa podkarpackiego pozwala na przekształcenie niektórych dotychczasowych zespołów specjalistycznych na podstawowe, zmianę ich umiejscowienia, a także na utworzenie zespołów podstawowych całodobowych i czasowych. Podejmowane działania mają zwiększyć liczbę zespołów ratownictwa medycznego na Podkarpaciu z 86 na 97. W przypadku powiatu jasielskiego wojewoda podjęła decyzję o przekształceniu karetki specjalistycznej stacjonującej w Nowym Żmigrodzie na karetkę podstawową z ratownikami medycznymi.

Światełko w tunelu

Od 1 kwietnia Szpital Specjalistyczny w Jaśle będzie miał trzy karetki podstawowe i jedną specjalistyczną. Dyrektor lecznicy Michał Burbelka nie kryje obaw w związku z tą reorganizacją. Uważa bowiem, że zespół specjalistyczny S posiadający w składzie lekarza ma dużo większe możliwości realizacji świadczeń zdrowotnych niż zespół podstawowy P.

Nie uważam, że karetka P z ratownikami na pokładzie funkcjonuje mniej skutecznie niż S, ale nie mają oni wszystkich uprawień, które ma lekarz m.in. nie mogą samodzielnie podawać niektórych leków albo mogą pewne leki podawać pod nadzorem lekarza. Ratownik nie może wypisać karty zgonu. Nie chodzi o to, że karetka z ratownikiem jest gorszą karetką, ale większe spektrum problemu może ogarnąć karetka specjalistyczna z lekarzem. Nie po to dążyliśmy od lat, żeby to zabezpieczenie było lepsze poprzez zakup nowych samochodów, wyposażenie. Ponadto ratownicy cały czas się kształcą, mają obowiązkowe kursy, zaś w karetkach jeżdżą lekarze tylko wybranych specjalności – podkreśla p.o. dyrektora jasielskiego szpitala. - W środę 30 stycznia odbyło się spotkanie z wojewodą podkarpacką Ewą Leniart, w którym uczestniczyli radny Grzegorz Pers, radny sejmiku Wojciech Zając oraz starosta jasielski Adam Pawluś. Pojechaliśmy na rozmowę z pozytywnym nastawieniem. Byliśmy przekonani, że jest szansa na to, aby zmienić plan działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego dla Województwa Podkarpackiego. Chcieliśmy pani wojewodzie wytłumaczyć powody, dla których powinien on być zmieniony. Otrzymaliśmy odpowiedź, że na chwilę obecną nie jest to możliwe, natomiast w trakcie jego funkcjonowania może być dokonana zmiana planu – dodaje M. Burbelka.

Więcej karetek, większa dostępność

Rzecznik prasowy wojewody zwraca uwagę na fakt, iż dzięki zmianom w wojewódzkim planie działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne zostaną uruchomione dwa zespoły ratownictwa medycznego w nowych lokalizacjach tj. Wielopolu Skrzyńskim i w Żyrakowie. Ponadto w ramach Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie doszło do przekształcenia dwóch zespołów specjalistycznych na podstawowe, co pozwoliło na uruchomienie dodatkowego zespołu ratownictwa medycznego w Boguchwale. Podobnie w rejonie operacyjnym przemyskim doszło do przekształcenia dwóch zespołów specjalistycznych na podstawowe (pozostał jeden zespół specjalistyczny), a w rejonie kolbuszowskim, niżańskim, brzozowskim i sanockim na chwilę obecną funkcjonują wyłącznie zespoły podstawowe. - Zmiany w organizacji zespołów ratownictwa medycznego na terenie Podkarpacia mają na celu wyłącznie poprawę dostępności do świadczeń zdrowotnych dla osób będących w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego mieszkańców całego województwa. Podkreślenia wymaga fakt, że uruchomienie zespołów ratownictwa medycznego w nowych lokalizacjach nie powoduje likwidacji dotychczasowych miejsc stacjonowania, natomiast uruchomienie karetek w nowych lokalizacjach pozwoli na ich dotarcie, w krótszym czasie, do większej ilości osób wymagających natychmiastowej pomocy medycznej – dodaje M. Waksmundzka-Szarek, rzecznik prasowy wojewody.

Ilona Dziedzic / jaslo4u.pl