Akcja Żonkile na żmigrodzkim rynku [ZDJĘCIA,WIDEO]

Gminna Biblioteka Publiczna po raz pierwszy włączyła się w akcję społeczno – edukacyjną  Żonkile. Akcja ta jest organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Celem akcji jest upamiętnienie rocznicy wybuchu  powstania w getcie warszawskim  19.04.1943 roku.

W ramach tego wydarzenia Gminna Biblioteka Publiczna na czele z Wójtem Gminy Grzegorzem Barą, przewodniczącym Rady Gminy Panem Henrykiem Strzelcem oraz dyrektorami: Szkoły Podstawowej Panią Alicją Witkowską oraz Przedszkola Gminnego Panią Dorotą Marchewką z grupami uczniów uczcili pamięć krótkim apelem na żmigrodzkim rynku.

            Przemówienie zaczęła dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Barbara Winiarska, określiła cel tej akcji, tuż za nią Katarzyna Jurkowska – nauczyciel języka polskiego w swoim wystąpieniu przedstawiła historię związaną z wydarzeniami w warszawskim getcie. Zabrała również głos dyrektor Szkoły Podstawowej, która porównała wydarzenia w warszawskim getcie z obecną sytuacją panującą na Ukrainie. Na koniec Wójt Gminy, w krótkim wystąpieniu podziękował za zorganizowanie uroczystości i zachęcił do kontynuacji tej  akcji w następnych latach. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej, angażując się w tę akcję rozdawali przechodniom żółte żonkile.

WIDEO:

GALERIA:

DSC 5770