Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Przedszkolu Gminnym w Nowym Żmigrodzie.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Przedszkolu Gminnym w Nowym Żmigrodzie.

Od 2008 roku na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Autyzm uznaje się za jedno z najczęstszych zaburzeń rozwojowych, a liczba osób z tą diagnozą rośnie. Według statystyki częściej dotyka chłopców, dlatego w Polsce i na świecie kwiecień ma kolor niebieski.

W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w piątek 5 kwietnia Przedszkole Gminne w Nowym Żmigrodzie włączyło się w dwie akcje dotyczące Autyzmu. Zorganizowano w przedszkolu "niebieski dzień" tym samym zakładając ubrania w kolorze niebieskim, udekorowano również hol w przedszkolu niebieskimi balonami na znak akceptacji i solidaryzacji z osobami w spektrum. Inicjatorem tej akcji była Fundacja Latawiec pod hasłem #WspólnieNaNiebiesko.

Drugim ważnym wydarzeniem, do którego włączyło się Przedszkole Gminne w ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu były Niebieskie Igrzyska organizowane przez Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka. Jest to ogólnopolskie wydarzenie będące częścią obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu oraz Światowego Miesiąca wiedzy na temat Autyzmu. Ma ono charakter edukacyjny i sportowo-integracyjny.

Niebieskie Igrzyska mają pokazać, że każdy może być sportowcem i każdy ma szansę osiągnąć sukces. Zorganizowano dla dzieci warsztaty w przedszkolu na temat Autyzmu oraz rozgrywki na hali gimnastycznej. 

Wydarzenie na hali rozpoczęła Pani Dyrektor witając zebranych, przybliżając temat Autyzmu. Następnie zapalono znicz olimpijski oraz odsłuchano Hymn Igrzysk, po czym zaproszono dzieci do udziału w konkurencjach sportowych i kreatywnych. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem wykonały wszystkie zadania zdobywając naklejki za ich wykonanie. Po konkurencjach sportowo-plastycznych wspólnie zatańczono Niebieską Zumbę. Na zakończenie zaproszeni goście Pan Wójt Gminy Nowy Żmigród Grzegorz Bara oraz Pani Dyrektor CUW Jolanta Brojek wręczyli przedszkolakom dyplomy uczestnictwa, medale oraz drobny upominek dla każdej grupy.

Przedszkole w Nowym Żmigrodzie DSC 0238