11 gmin łączy siły i organizuje wspólny transport w tym gmina Nowy Żmigród

Ma to zmienić nowa ustawa, która wejdzie w życie 1 stycznia 2018 roku.

Prywatni przewoźnicy zainteresowani są obsługą linii na których jest najwięcej pasażerów. Te nierentowne zamykają. Takim sytuacjom ma przeciwdziałać nowa ustawa, która nakłada na samorządy obowiązek zapewnienia transportu tam gdzie nie można go zorganizować na zasadach konkurencyjności. Samorządowcy powiatu jasielskiego chcą rozwiązać ten problem poprzez powołanie Powiatowo-Gminnego Związku Komunikacyjnego.

Marek Biernacki, członek Zarządu Powiatu Jasielskiego - Pozwoli na skomunikowanie siedziby powiatu z siedzibami gmin oraz z większością miejscowości należących do poszczególnych gmin.

W opłacaniu kosztów dojazdu autobusów na nierentowanych liniach ma pomóc budżet państwa.

Ryszard Pabian, burmistrz Jasła - To przede wszystkim ma służyć mieszkańcom, natomiast korzyść dla samorządów jest taka, że możemy oczekiwać refundacji poniesionych kosztów w tej części w jakiej będą one przekraczać dochody z tego tytułu.

Dzięki temu przedsiębiorstwa komunikacji publicznej działające na terenie miast, będą miały większe możliwości wydłużania linii autobusowych - także do bardziej oddalonych wsi.

Grzegorz Bara, wójt Nowego Żmigrodu - Zależy mi na dostosowaniu tego transportu w ten sposób żeby było łatwiej dla dzieci, młodzieży, żeby dowieźć je do szkół, a po trzecie uważam, że mniej dopłacimy do tego transportu jako gmina.

Na zmiany czekają przede wszystkim mieszkańcy wsi, którzy dziś często mają problemy z dojazdem - tak jest na przykład w gminie Nowy Żmigród.

Ustawa dotycząca transportu zbiorowego nie wyklucza z usług prywatnych przewoźników. Samorządy dalej będą mogły zawierać z nimi umowy, ale na zasadach obejmujących obsługę także linii nierentownych.

 



Wideo

Źródło materiału : TVP3 Rzeszów